Wybór wiertarko-wkrętarki – na co zwrócić uwagę?

14-09-2017

Domowe remonty i majsterkowanie w warsztacie wymagają odpowiednich narzędzi. Ale jak je wybrać? W tym wpisie dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarko-wkrętarki. Na początku należy zastanowić się, do czego będzie nam potrzebna. Od tego celu zależy moc akumulatora i inne parametry. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na specyfikację, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co oznacza konkretna cecha, liczba czy parametr.

 

Najważniejszym aspektem przy wyborze wiertarko-wkrętarki jest jej moc. Im większa moc, tym w twardszych materiałach można wiercić:

- 3.6 do 4.8 V – nadaje się do skręcania mebli lub sprzętu AGD,

- 6.5 do 10 V – nadaje się do mniej wymagających remontów lub do majsterkowania,

- 9.6 do 14 V – nadaje się do bardziej wymagających prac,

- 18 V i wyżej – z takich narzędzi korzystają profesjonaliści, z udarem można wiercić nawet w murze.

 

Moment obrotowy to kolejna ważna rzecz. Ta cecha podawana jest w niutonometrach (Nm) i mówi nam, z jaką siłą będą wkręcane wkręty. Im wyższy moment obrotowy, tym mocniejsze urządzenie. Jeśli będziemy wiercić w twardych materiałach np. beton, należy wybrać wiertarko-wkrętarkę z udarem.

 

Ważnym aspektem wpływającym na wygodę użytkowania jest dobór zasilania. Do wyboru mamy urządzenia sieciowe oraz akumulatorowe. W tym przypadku trzeba się zastanowić, czy będziemy je użytkować w miejscu z dostępem do gniazdka, czy kabel będzie nas ograniczał. Nie da się ukryć, że wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są niezwykle wygodne w użytkowaniu, jednak należy zawsze pamiętać, żeby akumulator był naładowany, a najlepiej mieć zapasowy. Do wyboru mamy dwa rodzaje akumulatorów: NiCD – niklowo-kadmowy oraz Li-ion – litowo-jonowy.

 

Pierwszy z nich popularny jest w tańszych urządzeniach, przeznaczonych do domowego użytku. Należy pamiętać, że akumulator niklowo-kadmowy można ładować dopiero po całkowitym rozładowaniu. Ładując akumulator, który ma jeszcze siłę do pracy, pozbywamy się jego pojemności. Warto dodać, że średni czas ładowania akumulatora niklowo-kadmowego to ok. 4-5h. Drugi rodzaj baterii nie wymaga od nas takiej uwagi, można go podłączyć do ładowania w każdej chwili, nawet kiedy wiertarko-wkrętarka jest w stanie jeszcze pracować. Jednak odradzamy takie praktyki, ponieważ żywotność baterii liczy się w cyklach, a nawet 10-minutowe ładowanie jest liczone jako cykl. Czas ładowania akumulatora litowo-jonowego trwa nawet 1h! Jest więc znacząco krótszy w porównaniu do niklowo-kadmowego.

 

Przy zakupie wiertarko-wkrętarki warto zwrócić uwagę na ładowarkę. Tańsze modele mają w zestawie ładowarkę, która nie wskazuje poziomu naładowania akumulatora. W tym przypadku musimy pilnować czasu ładowania, jaki został określony przez producenta. Częstym błędem jest ładowanie przez całą noc, a to może znacznie obniżyć pojemność akumulatora. Ładowarki inteligentne same wyłączają się po skończonym ładowaniu, co jest wygodne i wydłuża żywotność akumulatora.

 

Podsumowując, jest kilka ważnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając wiertarko-wkrętarkę. Przed zakupem warto zastanowić się, do jakich prac będzie wykorzystywana – wtedy najłatwiej dobrać odpowiednie parametry i uniknąć rozczarowania urządzeniem.